Adet Düzensizliğinin Sebepleri Nelerdir? Kısırlığa Yol Açar Mı?

         Bir bayanda adet döngüsü ortalama 28-30 günde bir olmaktadır fakat 21-35 günde bir adet olunması da normal olarak değerlendirilebilir. Yani 21 günde bir ya da 35 günde bir adet oluyorsa bir bayan ve adet ritmi hep bu şekilde ise bu bir patolojiye işaret etmemektedir. Tabii yapılan jinekolojik muayene ve ultrasonografisinde altta yatan bir patoloji olmadığını ortaya koymak iyi olacaktır. Dolayısıyla adetler 21 günden daha sık ya da 35 günden daha uzun aralıklarla olduğunda ya da ara kanamalar varsa bu durumu adet düzensizliği olarak ifade etmekteyiz.

         Ergenlik dönemindeki genç kızların adet görmeye başladıktan sonraki 2-3 yıllık dönemde adetleri düzensiz olabilir, sıklıkla bu durum bir patolojiye bağlı değildir. Fakat beraberinde adet ağrısı varsa veya aşırı kanamalar ile kansızlık da eşlik ediyorsa bir kadın hastalıkları uzmanının değerlendirmesi tavsiye edilmelidir.

         Adet düzensizliğinin sebepleri hormonal olabilir. En sıklıkla polikistik over hastalığı adet düzensizliğine sebep olur. Yine menopoza gidiş dönemi ya da erken menopozda da adet ritmi bozulmaktadır. Diğer hormonal sebepler tiroid rahatsızlıkları ya da prolaktin dediğimiz süt hormonu yükseklikleri olabilir. Hormonal problemler dışında rahimde myom, polip gibi patolojilerin olması da adet ritmini bozabilir. Çikolata kisti hastalığı da adet ritmini bozabilen patolojilerden birisidir.

         Adet düzensizliği şikayeti olan bir bayanda ilk yapılması gereken jinekolojik muayene ve ultrasonografi olmalıdır. Muayene esnasında rahim ağzı patolojileri ve myom veya polip gibi patolojileri ve polikistik overleri görmek mümkündür. Sonrasında yapılacak hormon testi paneli tiroid veya prolaktin düzeylerini mutlaka içermelidir. Bu değerlendirme neticesi tespit edilen problemleri düzeltmek için ilaç tedavileri ya da cerrahi işlemler uygulanabilir.

         Adet düzensizliği sebebi olarak hormonal nedenler, polikistik over hastalığı ya da menopozal durum tespit edildiğinde bu kadınlarda kısırlık da görülebilir. Tiroid bezi problemleri ve prolaktin yüksekliği ilaç tedavisi ile düzeltilebilir. Polikistik over hastalığı yumurtlama sorununa yol açarak kısırlığa neden olabilir. Yine menopozal geçiş dönemi ya da erken menopozda adet düzensizliği olabilir ve bu durum da kısırlık nedenlerinden birisidir.

         Özetle, adet düzensizliği doğurganlık çağındaki bayanlarda mutlaka hekim tarafından değerlendirilmesi gereken bir sorundur. Altta yatan sebepler hormonal ya da rahim veya yumurtalık kaynaklı olabilir. Bu sebepler de kısırlığa yol açabilir. Kısırlık sebebi olabilen adet düzensizliği nedenlerinin başında polikistik over hastalığı ve erken menopoz gelmektedir. 

Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün        

Paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print