Tüp Bebek Tedavisine Başlarken Hangi Testler Yapılır?

TÜP BEBEK TEDAVİSİNE BAŞLARKEN HANGİ TESTLER YAPILIR?

Tüp bebek en sade tanımıyla anne ve baba adaylarından alınan yumurta ve sperm hücrelerinin laboratuvar ortamında döllendirilmesi neticesi oluşan embryoların anne rahmine transfer edilmesi yoluyla gebelik elde edilmesidir.

Tüp bebek tedavisinde başarılı olmak için bilgili bir hekimin değerlendirmesi ve kısırlık sorununun nedenini ortaya koyması ilk ve en önemli faktördür. Yapılan değerlendirme ve tetkikler sonrası tüp bebek tedavi planı oluşturulur ve tedavide başarıyı arttırmak için hem erkek hem kadın için bazı testler  yapılır.

 

ERKEKLER İÇİN TESTLER

-SPERM ANALİZİ: ERKEK İNFERTİLİTESİNİ TEŞHİS ETMEDE SEMEN ANALİZİNİN AYRINTILI DEĞERLENDİRMESİ ÖNEMLİDİR. SPERMİYOGRAMDA SPERM SAYISI, HAREKETİ VE YAPISI (MORFOLOJİSİ) DEĞERLENDİRİLİR.

Sonuca göre hormon testleri, üroloji muayenesi, genetik testler, sperm fonksiyon testleri ve DNA fragmantasyon testleri yapılabilmektedir.

 

KADINLAR İÇİN TESTLER

 YUMURTALIK KAPASİTESİNİ VE YUMURTLAMA PROBLEMLERİNİ DEĞERLENDİRMEYE YÖNELİK TESTLER: ANTİ-MÜLLERİAN HORMON (AMH), PROLAKTİN, TSH BAŞLICA İSTENEN TESTLERDİR. YİNE AÇLIK KAN ŞEKERİ VE İNSÜLİN DÜZEYLERİ DE YUMURTLAMA DÜZENSİZLİĞİ OLAN POLİKİSTİK OVER HASTALIĞI OLGULARINDA İSTENMEKTEDİR.

-HİSTEROSALPİNGOGRAFİ: (RAHİM FİLMİ) HSG TÜPLERİN AÇIKLIĞINI VE GÖREVLERİNİ YERİNE GETİRME YETENEĞİNE SAHİP OLUP OLMADIĞINI SAPTAMAK, SERVİKAL KANAL VE RAHİM İÇERİSİNDE YER KAPLAYAN OLUŞUM VE ANOMALİLERİ GÖREBİLMEK AMACIYLA YAPILIR.

-LAPAROSKOPİ: LAPAROSKOPİ GÖBEKTEN İNCE BİR KAMERA İLE KARIN İÇERİSİNİ DEĞERLENDİRDİĞİMİZ ENDOSKOPİK BİR YÖNTEMDİR. RAHİM ANOMALİLERİNİN TANI VE TEDAVİSİNDE, YUMURTALIK KİSTLERİNDE, TÜPLERLE İLGİLİ PATOLOJİLERDE VE ENDOMETRİOZİS TEDAVİSİNDE LAPAROSKOPİ KIYMETLİDİR.

-HİSTEROSKOPİ: HİSTEROSKOPİ RAHİM İÇ BOŞLUĞUNU ENDOSKOPİK OLARAK DEĞERLENDİRDİĞİMİZ BİR YÖNTEMDİR. ANESTEZİ GEREKTİRMEZ. FAKAT BAZI OLGULARDA HİSTEROSKOPİYİ ANESTEZİ ALTINDA YAPMAK KONFOR AÇISINDAN GEREKEBİLİR. RAHİM İÇERİSİNDE POLİP, MYOMGİBİ YER KAPLAYAN PATOLOJİLER TESPİT EDİLDİĞİNDE YA DA RAHİM FİLMİNDE SEPTUM (PERDE) GİBİ RAHİM ANOMALİLERİSAPTANDIĞINDA HİSTEROSKOPİ İLE BU PATOLOJİLERİ TEDAVİ ETMEK MÜMKÜNDÜR.

-GENETİK TESTLER: İNFERTİLİTEYE SEBEP OLAN GENETİK BİR DURUM OLUP OLMADIĞINI ANLAMAK AMACIYLA YAPILABİLİR.

-PELVİK ULTRASONOGRAFİ: RAHİM VE YUMURTALIKLARI İNCELEMEK İÇİN ULTRASONOGRAFİ YAPILIR. RAHİMDE POLİP, MYOM, DOĞUŞTAN ANOMALİ VARSA GÖRÜLECEKTİR. YİNE YUMURTALIK KAPASİTESİ VE PATOLOJİLERİ DE ULTRASONOGRAFİ İLE DEĞERLENDİRİLEBİLİR. ŞÜPHELİ DURUMLARDA 3 BOYUTLU ULTRASONOGRAFİ DE ÇOK FAYDALI BİLGİLER VEREBİLMEKTEDİR.

 

Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün

 

Paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print